קופירייטינג

YES WE CAN  - איך קופירייטינג משנה את העולם

שלוש המילים המצוטטות ביותר בעולם כיום כמילים שעשו היסטוריה והובילו שחור לבית הלבן, נכתבו על-ידי קופירייטר. אין זו הפעם הראשונה שכותרת או סיסמה, פוליטית, אנושית או מסחרית, הותירו את חותמן על האנושות והיו לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה עצמה.
כוחן של המילים נשאר הרבה אחרי שכותבן או אומרן נשכח. מעטים יזכרו מיהו ניל ארמסטרונג, אך בוודאי רבים יזכרו את המשפט: "זהו צעד קטן לאדם, אך צעד ענק לאנושות", או מי אמר "אל תשאל מה המדינה עושה בשבילי, אלא מה אני יכול לעשות למען המדינה".

קופירייטינג – לב ליבו של הפרסום
עולם הפרסום עושה שימוש יומיומי בכוחן של המילים. בעולם הרחב ציטטו שנים את "THINK BIG" ואת: "WE TRY HARDER", ואילו אצלנו נשארו לדורות "זה טוב – זה אוסם", "כל אישה בוחרת אמה, כל אשה יודעת למה", ועוד אין-ספור סיסמאות שהפכו לשם דבר, תרתי משמע.
ברור לכול כי לב ליבו של הפרסום יהיה המסר הכתוב, וכל השאר, הויז'ואל, הצבעים, הטיפוגרפיה – יהיו רק אמצעי עזר להשגת המטרה: זכירותו של אותו מסר כתוב.

קופירייטינג, בעברית – רעיונאי
בכל בוקר, תיבת הדואר האלקטרוני של משרד הפרסום טוויג מדיה, כמו של
משרדי פרסום רבים, מוצפת בחידודי לשון של אנשים, ברובם צעירים מאוד, המצרפים את הברקותיהם לבקשה להתקבל לעבודה כקופירייטר. אנשים אלה עשו שימוש פשטני מדי בעובדה שקופירייטר תורגם בעברית ל"רעיונאי".
המחשבה שכל מי שיש לו רעיון הוא רעיונאי, היא זילות של מקצוע חשוב ומרכזי בעולם הפרסום. אין ספק שבכדי להיות רעיונאי מוצלח ומצליח, כדאי מאוד שתהיה חד לשון, עשיר שפה ופורה דמיון, אך כל אלה אינם תחליף להכשרה המקצועית הנדרשת.

היכולת של הרעיונאי להפנים את ה"בריף" (צרכיו של הלקוח שתורגמו למטרות הפרסום) ולהתאים אותו למוצר, למדיה, לקהל המטרה הרלוונטי ולפרמטרים רבים נוספים, היא בעצם אמת המידה החשובה ביותר להצלחתו של הקופירייטינג, ובסופו של יום – להצלחת מסע הפרסום כולו.
מסרים פרסומיים שיתבססו על הברקה, מוצלחת ככל שתהיה, אך לא יקחו בחשבון את מטרות הפרסום אלא רק את צרכי האגו של משרד הפרסום או של הקופירייטר, סופן שיטפחו על פניו של המפרסם שנתן את ידו לפרסום.

להמשך המאמר